Спростовуємо міфи і чутки про вакцінацію

Спростовуємо міфи і чутки про вакцінацію
Стосовно вакцинації від CОVID-19 виникло вже стільки питань, міфів і чуток, що треба вже їх систематизувати і надати авторитетні відпоіді від фахівців, які добре знаються на предметі. Отже, сьогодні представляємо коментар від завідувачки кафедри інфекційних хвороб, доктора медичних наук, професора Олени Рябоконь. 
 
Які вакцини є на сьогодні є в Україні проти SARS-CoV-2? 
В Україні на сьогодні є декілька різних вакцин проти вірусу SARS-CoV-2, а саме: дві вакцини на основі мРНК – Moderna та Pfizer BioNTech; векторна вакцина AstraZeneca; інактивована вакцина Sinovac-CoronaVac. 
 
Якою вакциною краще вакцинуватися?
На сьогодні фактичні дані щодо рекомендацій відносно застосування конкретних вакцин проти COVID-19 обмежені, тому поки неможливо надати перевагу тій чи іншій вакцині. Проте всі вакцини, які дозволені ВООЗ для застосування в умовах надзвичайної ситуації, мають високу ефективність щодо формування протективного імунітету, який захищає вакциновану людину від розвитку тяжкої форми COVID-19 та відповідно захищає від ризику летального результату від коронавірусної хвороби COVID-19. 
 
Наскільки небезпечні ці вакцини для літніх людей?
Всі вакцини проти COVID-19, які дозволені ВООЗ для застосування в умовах надзвичайної ситуації, мають високу ефективність та безпечність. При цьому з урахуванням особливої тяжкості цієї нової інфекції у осіб похилого та старечого віку, особи старше 65 років є пріоритетною групою для вакцинації. Вакцинація проти COVID-19 рекомендована особам із супутніми захворюваннями, які є встановленими факторами ризику тяжкого перебігу захворювання, а саме ожиріння, хронічні серцево-судинні та респіраторні захворювання, діабет. 
 
Які категорії населення, крім літніх людей та осіб із супутніми захворюваннями, є пріоритетними для проведення вакцинації?
Хочу звернути увагу, що медичні працівники, студенти-медики та викладачі є особливо пріоритетними професійними групами для проведення вакцинації проти COVID-19. На сьогодні, коли охоплення вакцинацією всього населення в нашій країні ще не досягло необхідного рівня для зниження захворюваності в країні в цілому, особливе значення має вакцинація професійних груп ризику із бажаним близько 100 % охопленням вакцінацією. Хочу звернути увагу на неприпустимість відмови «за власним небажанням» від вакцинації проти COVID-19 осіб, які відносяться до професійних груп ризику. Лише в поодиноких випадках, за наявності абсолютних медичних протипоказань (наприклад, анафілактичний шок в анамнезі на будь-який компонент вакцини проти COVID-19), які підтверджені відповідною медичною документацією, вакцинація проти COVID-19 може бути протипоказана. 
 
Чи потрібно вакцинуватися тим, хто перехворів на COVID-19 та через який час слід вакцинуватися? 
Так, для осіб, які перехворіли на COVID-19, вакцинація також рекомендована. На сьогодні відомо, що після перенесеного COVID-19 імунітет зберігається певний проміжок часу, але не більше 6 місяців. Тому особам, які перехворіли на COVID-19, вакцинація потрібна. Проте за їх бажанням щеплення може бути відкладеним на термін 6 місяців із моменту зараження SARS-CoV-2 за умов наявності документального підтвердження про перенесений COVID-19.
 
Які існують протипоказання для введення таких нових вакцин на основі мРНК та що слід знати, що б запобігти розвитку ускладнень?
Щеплення проти COVID-19 вакциною на основі мРНК, як й імунізація будь-якою іншою вакциною, протипоказано особам, які мають в анамнезі тяжкі алергічні реакції на будь-який компонент вакцини. Тому хочу звернути увагу, що перед кожним щепленням людина, що планує вакцинуватися, повинна повідомити медичного працівника про наявність в її житті раніше тяжких алергічних реакцій та вказати, на що були ці реакції. Згідно наданої інформації медичний працівник приймає рішення щодо можливості застосування відповідної вакцини конкретній людині. Хочу звернути увагу, що всі медичні працівники, які проводять щеплення проти COVID-19, пройшли спеціальне навчання. Після отримання щеплення проти COVID-19, як і після введення будь-яких інших вакцин, слід протягом не менше 15 хвилин залишатися під наглядом медичних працівників. 
 
Наскільки ефективними є вакцини проти COVID-19?
Вважається, що проведена повна вакцинація проти COVID-19 вакцинами на основі мРНК забезпечує формування імунітету більш ніж у 90% осіб. При цьому слід пам’ятати, що потрібно не менше 14 днів після вакцинації для появи специфічних антитіл. Вакцинація захищає людину від розвитку тяжкої форми COVID-19 та відповідно захищає від ризику летального результату від коронавірусної хвороби COVID-19.
 
Які небажані прояви після введення вакцини проти COVID-19 слід очікувати?
Всі вакцини проти COVID-19 добре переносяться. Проте у частини вакцинованих в перші 1-2 доби після проведеної вакцинації можливе відчуття дискомфорту у місці введення вакцини, іноді ломота в м’язах, слабкість. Ці явища зникають повністю протягом доби, іноді протягом двох діб. 
 
д.мед.н., професор Олена Рябоконь
завідувач кафедри інфекційних хвороб ЗДМУ
8.10.2021

69027, м. Запоріжжя, вул. Космічна, 2 В,
Зупинка транспорту - Автовокзал.

Телефон, факс - (061) 224-42-51, (061) 764-37-82

Карта розташування

Медичний фаховий коледж ЗДМУ в    

Офіційний сайт ЗДМУ             Увага! Використання матеріалів дозволяється тільки за умови посилання на сайт Медичного фахового коледжу ЗДМУ.

Мапа сайту